• 18 دى 1397 - 16:39

شهردار اصفهان در گفتگوی تلویزیونی با شهروندان مطرح کرد:

70 درصد بودجه سال آینده اصفهان صرف عمران شهر می شود/ حلقه حفاظتی سایه سنگین آلاینده ها را از سر اصفهان کم می کند/ آغاز عملیات حفاری خط 2 متروی اصفهان

شهردار اصفهان با حضور در برنامه زنده تلویزیونی "گفت و گوی هفته" با شهروندان اصفهانی از آخرین وضعیت پروژه های عمرانی شهر، برنامه های شهرداری برای سال آینده و لزوم مشارکت شهروندان در اجرای طرح های شهری سخن گفت.

قدرت الله نوروزی عصر دوشنبه در برنامه زنده تلویزیونی "گفت و گوی هفته" از شبکه پنج سیمای مرکز اصفهان با اشاره به ساخت حلقه حفاظتی شهر اصفهان اظهار کرد: حلقه حفاظتی شهر 78 کیلومتر طول دارد که 46 کیلومتر آن در شهر اصفهان واقع شده است و با بهره برداری از آن می توان به کاهش قابل توجه حوادث ترافیکی و آلودگی هوا در شهر امیدوار بود.

وی با بیان اینکه حلقه حفاظتی به مسیر اصلی خودروهایی که از شهر اصفهان قرار است به مقصد شهرهای دیگر بروند تبدیل خواهد شد و دیگر شاهد تردد خودروهای عبوری از داخل شهر اصفهان نخواهیم بود، گفت: عملیات عمرانی یکی از تقاطع های بزرگ شهر اصفهان در مجاورت کارخانه قند اصفهان در روزهای آتی آغاز خواهد شد که این طرح بخشی از حلقه حفاظتی شهر را تکمیل خواهد کرد.

حلقه حفاظتی شهر ابرپروژه بی نظیر اصفهان طی 40 سال اخیر

شهردار اصفهان تصریح کرد: توافقات شهرداری با بنیاد مستضعفان و کارخانه قند برای این طرح در حال انجام است تا این طرح با هزینه 100 میلیارد تومان به جز هزینه تملک زمین ها، اجرا شود. این تقاطع به بزرگراه شهید اردستانی متصل خواهد شد که در این نقطه نیز نیاز به احداث یک تقاطع دیگر وجود دارد که اکنون عملیات اجرایی آن در حال انجام است.

وی ادامه داد: تقاطع غیرهمسطح شهید اردستانی ظرف یک سال به بهره برداری می رسد. البته درخواست من از مجریان این طرح اتمام آن ظرف 9 ماه است و در این راستا بازدیدهای مداوم از این پروژه دارم.

نوروزی بیان کرد: تقاطع غیرهمسطح شهید اردستانی نیز به جاده دولت آباد متصل خواهد شد و در این محدوده طولانی ترین جاده به صورت مورب به ابتدای شهر دولت آباد احداث می شود و بعد از آن با ساخت یک میدان، مسیر حلقه حفاظتی به سمت ورزشگاه نقش جهان هدایت خواهد شد.

وی با بیان اینکه ادامه جاده فرزانگان به طول شش کیلومتر در مسیر تکمیل نامگذاری خواهد شد و در حال حاضر نامی برای آن انتخاب نشده است، اظهار کرد: حلقه حفاظتی در محدوده شهر اصفهان در جاده فرزانگان به پایان می رسد و اکنون بخش قابل توجهی از ادامه جاده فرزانگان آماده شده است.

شهردار اصفهان تصریح کرد: حلقه حفاظتی شهر اصفهان پروژه ای بزرگ طی 40 سال گذشته در حوزه طرح های حمل و نقلی شهر اصفهان خواهد بود.

وی از ایجاد آبادانی در مناطق محروم شهر اصفهان به دنبال تکمیل حلقه حفاظتی شهر اصفهان خبر داد و گفت: یکی از دلایل آلودگی هوای اصفهان عبور خودروهای سنگین از داخل شهر به ویژه در مناطق 10 و 14 است که ساخت حلقه حفاظتی شهر، تاثیر مستقیم در حذف این منابع آلاینده خواهد داشت، ضمن اینکه می تواند تلفات جاده ای و ترافیکی را با ایجاد مسیری عریض و امن که دارای 23 تقاطع غیرهمسطح است، در اصفهان کاهش دهد.

نوروزی ادامه داد: ما به تعهد خود برای تکمیل حلقه حفاظتی در محدوده شهر اصفهان مصریم و از شهرداران دیگر شهرهای در مسیر این رینگ نیز درخواست داریم تا به احداث این ابرپروژه کمک کنند تا همه مردم بتوانند از مزایای یک طرح ایمن برخوردار شوند.

بودجه 4 هزار میلیارد تومانی شهر اصفهان برای سال 98

وی از احداث المان و دروازه ورودی شرق شهر اصفهان در کنار پل کارخانه قند نیز خبر داد و گفت: این طرح از ورودی شمالی شهر اصفهان بزرگتر خواهد بود.

شهردار اصفهان با اشاره به بودجه 4 هزار میلیارد تومانی سال 98 شهر اصفهان که به زودی به شورای شهر اصفهان تقدیم می شود، افزود: بیش از 2 هزار میلیارد تومان از این بودجه به اجرا و تکمیل طرح های عمرانی شهر اختصاص یافته است که 70 درصد بودجه را شامل می شود.

وی ادامه داد: تحقق طرح های شهر نیاز به مشارکت شهروندان دارد و لازم است مردم برای داشتن یک شهر زیست پذیر در حوزه آزادسازی املاک برای پروژه ها همکاری کنند.

نوروزی به حصول توافقات برای تکمیل میدان پینارت در منطقه 4 شهر اصفهان نیز اشاره و اظهار کرد: از مدیر منطقه 4 می خواهم همه تلاش خود را برای آزادسازی این مسیر معطوف کند. این میدان به یکی از میدان های بزرگ شهر تبدیل خواهد شد که به روشن دشت ختم می شود.

وی با بیان اینکه پل هفتم زاینده رود که به میدان شهدای هسته ای متصل می شود، در میدان شهید قوچانی در ابتدای بزرگراه شهید کشوری احداث خواهد شد، گفت: این پل عریض ترین پل روی رودخانه خواهد بود.

شهردار اصفهان با بیان اینکه در مجموع 54 طرح عمرانی بزرگ در شهر اصفهان در مدار اجرا و ساخت قرار دارد، گفت: اعتبار این طرح ها 175 میلیارد تومان است و اگر برای برخی طرح ها به موقع عمل شده بود هزینه های اضافی به شهر تحمیل نمی شد که یکی از این طرح ها، سالن همایش های بین المللی شهر اصفهان است که اکنون برای تکمیل به 300 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

آغاز عملیات حفاری خط 2 متروی اصفهان در آینده نزدیک

وی ادامه داد: تاکنون 23 قرارداد پیمانکاری برای پروژه سالن اجلاس منعقد و 220 میلیارد تومان هزینه صرف شده است. ما بدهی های عمده این طرح را نیز پرداخت کردیم تا بهره برداری هرچه سریع تر از آن، شهرک شهید کشوری نیز متحول شود.

نوروزی به پروژه متروی اصفهان به عنوان یکی دیگر از طرح های بزرگ شهر اصفهان اشاره کرد و گفت: برای حفاری تونل های خط دوم مترو دو دستگاه کاترهد خریداری شده است که کاترهد 60 تنی ترخیص و وارد شهر اصفهان شده است.

وی به ساخت ایستگاه های متروی در خیابان آیت الله غفاری، ایستگاه زینبیه، عمان سامانی و لاله نیز اشاره کرد و از آغاز عملیات حفاری خط دو متروی اصفهان در آینده نزدیک با حضور یکی از مقامات کشوری خبر داد.

شهردار اصفهان تصریح کرد: برای بهره برداری سریع از خط دو متروی اصفهان و برای اینکه این خط مانند خط اول 17 سال به طول نکشد، احداث بخش غربی خط دو که از خیابان کهندژ و مدرس نجفی آغاز می شود و تا میدان امام حسین ادامه دارد را آغاز خواهیم کرد.

وی ادامه داد: امسال ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای خط دو مترو به فروش رفت و در صدد تامین ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت دیگر برای این خط هستیم.

نوروزی با بیان اینکه با رایزنی با تهران برای تقویت اتوبوسرانی به ویژه خطوط "بی آر تی" 300 میلیارد تومان در نظر گرفتیم، گفت: شهر با برنامه ها ما برای بازسازی اتوبوس ها و ارتقاء خطوط "بی آر تی" با تحول اساسی روبرو خواهد شد و نتایج آن به صورت ملموس به ایجاد آرامش برای شهروندان منجر خواهد شد.

وی از برگزاری 40 نشست با گروه ها، اقشار و اصناف مردمی و صاحبان اندیشه در شهر اصفهان سخن گفت و افزود: بسیاری از اقدامات ما در راستای ایجاد یک شهر زیست پذیر، تحت تاثیر پیشنهادات و راهنمایی های افرادی است که در این نشست ها حضور دارند.

شهردار اصفهان در خصوص رویکرد حمل و نقلی شهرداری در گفتگو با مردم اصفهان، گفت: همه طرح ها و تلاش ما در حوزه حمل و نقل با رویکرد کاهش آلاینده ها در شهر اصفهان اجرا می شود. در این راه هم افزایی و تعامل همه دستگاه های اجرایی نیاز است تا هوایی پاک داشته باشیم.

نوروزی افزود: شهرداری اصفهان تحقق این هدف را از خود آغاز کرده است و امسال معاینه فنی خودروهای شهرداری از جمله اتوبوس ها انجام شد. ما به دیگر سازمان ها نیز به صورت مکتوب اعلام کرده ایم که برای معاینه فنی خودروهای خود وارد عمل شوند.

نجات درختان 150 ساله شهر اصفهان در تابستان داغ

وی گفت: همچنین به منظور سنجش آلودگی هوای اصفهان سه خودروی سواری با کمک پلیس راهور در شهر اصفهان مجهز شده است.

شهردار اصفهان در بخش دیگری از این گفتگوی تلویزیونی، به اقدامات شهرداری برای نجات درختان شهر در تابستان جاری اشاره کرد و افزود: درختان چنار 150 ساله شهر اصفهان در تابستان در خطر کم آبی قرار داشت که با همکاری مردم و استفاده از روش آبرسانی با تانکر اقدام به نجات درختان اصفهان کردیم.

وی ادامه داد: برای آبرسانی به فضای سبز اصفهان، 30 هزار تانکر آب از سوی شهرداری خریداری شد و توانستیم با کمک مردم مسئله آبیاری فضای سبز و درختان در تابستان کم آب را پشت سر بگذاریم.

نوروزی با اشاره به اینکه در دوره جدید مدیریت شهری طرح های مختلفی برای کمک به کاهش آلودگی هوای اصفهان اجرا شده است، اظهار کرد: یکی از اقدامات ما که در راستای جلب مشارکت شهروندان بوده است، طرح "دیده بان آلودگی هوا" است که مردم می توانند منابع آلاینده شهری را از طریق سامانه تلفنی 137 یا اپلیکیشن "ترافیک یار" اطلاع دهند.

وی ادامه داد: در روزهای اخیر 15 دوچرخه سرا به شهر اصفهان افزوده شد که در نظر داریم تعداد دوچرخه سراهای شهر را به 50 مورد افزایش دهیم و در این راه از توان بخش خصوصی استفاده کرده و خواهیم کرد.

شهردار اصفهان از تنوع خدمات و محصولات در دوچرخه سراهای جدید شهر اصفهان گفت و افزود: دوچرخه برقی، موتور برقی، دوچرخه دو نفره اسکوتر برقی و... از جمله وسایلی است که شهروندان می توانند از طریق دوچرخه سراها از آن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه تاکنون سه کیلومتر مسیر ویژه دوچرخه سواری در شهر اصفهان راه اندازی شده و هدف ما افزایش آن به 100 کیلومتر است، گفت: برای ترغیب مردم به استفاده از دوچرخه به جای خودروی تک سرنشین نیاز به ایجاد زیرساخت هایی داریم. در این راستا در بوستان روح الامین و دیگر نقاط شهر مسیرهای ویژه دوچرخه ایجاد شده است.

نوروزی با بیان اینکه اجرای این طرح ها در راستای رویداد "قصه آدم و هوا" به مدت 33 روز در شهر اصفهان است، اظهار کرد: تاکنون که 26 روز از این طرح می گذرد موفق به اجرای 60 برنامه شده ایم.

شهردار اصفهان گفت: در این 22 روز برخی طرح ها که سال ها روی زمین مانده بود، به سرانجام رسید. رونمایی از اتوماسیون بار در پایانه کاوه شهر اصفهان بعد از 20 سال از جمله این طرح هاست.

وی راه اندازی نرم افزار حمل و نقل بار شهرداری اصفهان برای سفارش اینترنتی بار را از دیگر طرح ها در رویداد "قصه آدم و هوا" ذکر کرد و افزود: ایجاد شهری ایمن با استفاده از ابزارهای نوین از رویکردهای شهرداری برای تحقق یک شهر زیست پذیر است.