• 15 مهر 1397 - 16:11

گزارش يك سال عملكرد شهردار در صحن شورا:

ممكن بود اصفهان براي هميشه بدون مترو بماند

شهردار اصفهان از تسويه بخش زيادي از بدهي سه هزار میلیارد توماني مديريت شهري طي يك سال گذشته خبر داد و گفت: شعار اولیه شهرداری صرفه جویی و کاهش هزینه ها بود که صرفه جویی‌های بسیاری تاکنون انجام شده است.

قدرت الله نوروزی 15 مهر ماه همزمان با سالروز آغاز حضور خود در شهرداري اصفهان با حضور در پنجاهمین جلسه علنی شورای شهر اصفهان ضمن تبريک روز جهانی کودک و هفته نیروی انتظامی به ارايه گزارش عملكرد يك ساله خود پرداخت و افزود: در راستاي شفافيت، اين گزارش به مردم و اصحاب رسانه ارايه مي شود. 

سرزندگي در عين اداره ارزان شهر

وي با تاکيد بر اين که مجموعه مدیریت جدید به دنبال سرزندگی شهر اصفهان است، اذعان داشت: اصفهان، شهری خلاق، دوستدار كودك و شهري جهاني است و به همين دليل تلاش داريم با تعامل شورا و اتفاق و همدلي آنان، از مشكلاتي كه مانع اين سرزندگي مي شود، عبور كنيم. 

شهردار اصفهان اظهار کرد: امسال افزایش قیمت ارز و رکود تورمی همچنین مشکلات ناشی از روابط خارجی و فضای عمومی سیاست ما را برای اداره ارزان شهر با چالش هايي مواجه کرد اما اميدواريم با اراده ملي و اتفاق محلي، بر اين مشكلات فائق آييم تا سرزندگي اين شهر را در عين اداره ارزان شهر حفظ كنيم.

اتمام نیمه تمام ها

شهردار اصفهان تصريح كرد: از ابتداي كار تلاش كرديم پاسخگوي مطالبات مردم در پروژه هاي نيمه كاره باشيم. پاسخگوي چيزهايي بوديم كه نقشي در تصميم گيري آن ها نداشته ايم اما خود را موظف مي دانيم وجدان عمومي را قانع كنيم. مردم از ما مي پرسند چرا مترو از چهارباغ رد شده، چرا زاينده رود خشك است، چرا ميدان امام علی(ع) اين گونه است، چرا جهان نما اين گونه است، مردم مي خواهند بدانند چرا شهرداري ديون زيادي دارد و آيا اين ديون، صرف امور زيرساختي شده است يا نه؟ 

وي اعلام كرد: ما نقشي در موضوع شاهدژ صفه نداشته ايم اما خود را موظف مي دانيم به گونه اي عمل كنيم كه چاره انديشي شود و اصلاح صورت گيرد. 

رايزني براي زنده رود

نوروزي با اشاره به اين که برنامه هاي مديريت شهري با سياست هاي مالی، محیطی، اکولوژیک، سیاسی و فرهنگی پيش رفته است، خاطرنشان کرد: در موضوع زاینده رود باید بگویم، خشكي زاينده رود، نقطه ثقل نا اميدي مردم شده است. زاينده رود، سوال همه مردم است. در هر مجلس و محفل و مسجدي كه مي رويم، يكي از سوال هاي حتمي مردم، زاينده رود است.  

شهردار اصفهان اذعان داشت: شهرداري، خود مطالبه گر زاينده رود و صاحب حق آبه است. از اين رو شهرداري وضعيت زاينده رود را هم دنبال و هم مطالبه مي كند. برای زاینده رود همه تلاشمان را انجام داده ایم؛ جلسات مختلفی صورت گرفته و صدای مردم اصفهان را به مسئولان رسانده ایم.

شهردار اصفهان افزود: در موضوع زاينده رود با رييس جمهور، با معاون اول رييس جمهور، با معاون حقوقي رييس جمهور، چندين تن از وزرا صحبت كرده ام و همان ابتدا نامه اي را به مقام معظم رهبري نوشتم و مشكلات زاينده رود را تشريح كردم. اميدوارم اين چالش اصفهان برطرف شود.

وی به طرح بازچرخانی آب زاینده رود اشاره کرد و افزود: اگر این طرح توجیهات لازم را داشته باشد و شورا آن را تصویب کند، شهرداری هم مخالفتی با طرح نخواهد داشت.

توجه به همه مناطق و محلات شهر

وي تحقق شهر فرهنگی بر اساس شهروند محوري را در اولويت برنامه های یک سال گذشته عنوان و بيان کرد: در یک سال گذشته ۷۵۷ عنوان برنامه فرهنگي در شهر اجرا شده است و در واقع در هر ۳۶۵ روز سال دو برنامه داشته‌ایم، در ایام نوروز نیز ۷۰ عنوان برنامه برای جلب رضایت مردم و گردشگران اجرا شد؛ همچنین در اردیبهشت ماه به مناسبت هفته اصفهان ۶۸ برنامه با ۶۰۰ اجرا در بخش های مختلف شهر داشته ایم، نقش محلات را برای اجرای برنامه‌ها افزایش دادیم و برنامه ها را به محلات و مناطق مختلف شهر برديم و همه اين برنامه ها با كاهش هزينه ها و حفظ كيفيت و تنوع اجرا شده است.

وي اعلام كرد: فروش بليط هاي تئاتر در تئاترهايي كه در سالن هاي شهرداري اصفهان اجرا شده، طي يك سال گذشته 480 میلیون تومان بوده است كه آمار بسيار خوبي در حوزه فرهنگ است.

ممكن بود اصفهان براي هميشه بدون مترو بماند

شهردار اصفهان با تشريح اقدامات انجام شده در حوزه حمل و نقل گفت: در اصفهان خط یک مترو ۱۷ سال طول کشید و در این ۱۷ سال ۸۷ درصد کار انجام شد، اما ۱۳درصد باقی مانده و درصدی كه نفس گیر بود و مانع اتمام كار شده بود، تنها در چهار ماه به اتمام رسانديم که در این چهار ماه ۴۰۰ میلیارد هزینه شد. به جرأت مي گويم اگر این هزینه پرداخت نمی‌شد، در حال حاضر با سه برابر شدن هزینه‌ها نمی توانستیم پروژه را به اتمام برسانیم و اصفهان بدون مترو مي ماند.  

وي با اشاره به استفاده ۱۸ هزار نفر از مترو در روزهای اولیه افتتاح خط یک قطار شهري اظهارداشت: امروز روزانه حدود ۶۰ هزار نفر از مترو استفاده می‌کنند که این رقم باید به ۱۰۰ هزار نفر برسد، همچنین خط دو مترو طبق برنامه در حال احداث است اگر چه بامشکلاتی مواجه است، اما ایستگاه ها در حال ساخت است.

افزايش مشاركت مردم

وي اضافه كرد: در حالی که شهرداری تهران نتوانست بخش عظیمی از اوراق مشارکت خود را بفروشد، شهرداري اصفهان ۵۰۰ میلیارد اوراق مشارکت برای مترو به فروش رساند كه اين نشان دهنده افزايش مشاركت مردم است.

نوروزی اضافه کرد: در ابتدای شروع به کار مديريت جديد شهري اعلام کرديم آمده‌ایم تا پروژه های نیمه کاره ۲۰ ساله را اتمام برسانیم، در این راستا توانستیم مترو را ظرف چهارماه به اتمام برسانیم؛ تکلیف جهان نما نیز مشخص شد، همچنين بدهی‌های سالن اجلاس در حال پرداخت است و ۳۰۰ نفر در این پروژه در حال کار هستند و احداث هتل آن نیز در حال پیگیری است.

نوروزي در خصوص حمل و نقل عمومی شهر اصفهان گفت: در حوزه حمل و نقل عمومي، 50 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل شهری اضافه شد. تعدادي از اتوبوس ها را بازسازي كرديم و ٢٠٠ اتوبوس هم در حال بازسازی است.

وي با اشاره به اين كه قیمت هر اتوبوس اسکانیا تا یک میلیارد و ١٠٠ میلیون تومان افزايش يافته، گفت: با اين حال برای خرید بیش از ٢٠٠ اتوبوس دیگر در حال مذاکره هستيم.  

وي به احداث ١٠ ایستگاه سنجش آلودگی هوا و صوت با هدف حفاظت از محیط زیست و توسعه پایدار شهری در سال گذشته اشاره كرد و اعلام داشت: هزینه ثبت تخلفات دوربين هاي هوشمند نظارتي و ثبت تخلف، در يك سال گذشته ١٠٠ میلیارد تومان بوده که تنها سه میلیارد تومان آن به شهرداري پرداخت شده، در حال رايزني براي افزايش سهم شهرداري در اين زمينه هستيم تا درآمد پايداري از اين طريق داشته باشيم.

وی در خصوص خدمات حوزه شهرسازی گفت: بحث تعيين تكليف ۱۷۰ هکتار از زمین های شهید کشوری که ۱۲ سال بر زمین مانده بود با پیگیری های انجام شده در شورای برنامه ریزی به تصویب رسید، همچنین توافق بزرگی با ارتش در حال انجام است که آینده شهر در حوزه املاک را تضمین خواهد کرد.

بخش زيادي از بدهي هاي شهرداري تسويه شده است

وی با انتقاد از وجود بدهی‌های بسیار از دوره قبل اظهار کرد: سه هزار میلیارد بدهی بر دوش شهرداری و شورای شهر بار سنگینی بود که بخش زیادی از آن تسویه شد؛ نمایشگاه بین المللی اصفهان هفت میلیارد بدهی داشت که آن ها را پرداخت کردیم. با در نظر گرفتن افزایش قیمت ها باید برای جشنواره کودک ۲۷ میلیارد تومان هزینه می کردیم در حالی که با وجود افزايش چندين برابري همه هزينه هاي كشور، با 6 میلیارد تومان جشنواره را به اتمام رساندیم که 3 ميليارد تومان آن را شهرداري پرداخت كرد. با صرفه جویی و کیفیت بیشتر و کاهش هزینه ها این جشنواره برگزار شد این درحالی است که برنامه های جانبی این دوره بیشتر از قبل بود و در ايام جشنواره چهارباغ مملو از شهروندان بود. 

شهردار اصفهان در خصوص مصوبه حریم شهری گفت: برای ساخت و ساز منطقه علی آباد کلنگان در منطقه ۱۲ که مالکان آن بیش از ۲۰ سال به دنبال این موضوع بودند مصوبه شورای عالی را اخذ کردیم، همچنین ۳۹ مصوبه از شورای برنامه‌ریزی استان در خصوص پروژه هاي شهري اخذ شد.

نوروزی در خصوص تفاهم نامه اصفهان با وزیرراه و شهرسازی گفت: برنامه جامع با رویکرد نوین و مشارکت ذینفعان را طی تفاهم‌نامه‌ای با وزیر راه و شهرسازی تصویب کردیم که بر اساس آن اصفهان به عنوان شهر پایلوت برای اين برنامه شناخته شد. همچنین در کمیسیون ماده ۱۰۰ مقرر شد ظرف سه روز پاسخگویی به درخواست ها انجام شود.

وی با اشاره به مراحل صدور پروانه ساختمانی گفت: با دستوري كه به معاون شهرسازي ابلاغ شد مقرر شده پروانه هاي ساخت ظرف 45 روز صادر شود و اين ها همه فرآيندهايي است كه در راستاي خدمت رساني به مردم، حقوق شهروندي آن ها و تسهيل امور صورت گرفته است.

تدوین شیوه نامه باز آفرینی شهری در توسعه پایدار اصفهان

شهردار اصفهان به تدوین شیوه نامه باز آفرینی شهری در توسعه پایدار اصفهان اشاره و بيان کرد: همچنین سند تفاهم همکاری یونیسف و اصفهان را منعقد كرديم که طي آن اصفهان به عنوان شهر دوستدار کودک در ایران و به صورت پایلوت انتخاب شد و دبیرخانه قرار است این موضوع را در یونیسف هم اعلام کند، همچنین تهيه برنامه جامع شهر دوستدار کودک در حال انجام است. 

۲۸۷ قرارداد عمرانی با حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه

نوروزی با بیان اینکه ۲۸۷ قرارداد عمرانی با حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه در یک سال گذشته انجام شده است، اظهار کرد: عملیات اجرایی رینگ چهارم آغاز شده، این پروژه با ۸۷ کیلومتر سنگین ترین پروژه استان است که ظرف سال هاي آینده تکمیل می شود.

شهردار اصفهان با اشاره به توسعه میدان امام علی(ع) افزود: از ابتداي دوره مديريت شهري جديد پروژه هاي عمراني ميدان عتيق رونق قابل توجهي گرفته است همچنين حركت هاي مثبتي براي شكسته شدن تحريم هاي مردمي در اين ميدان شكل گرفته است.

تشکيل ستاد بحران خشکسالی در اصفهان

وی با اشاره به تشکيل ستاد بحران خشکسالی در اصفهان گفت: سه هزار و ۷۵۰ هكتار فضای سبز را با بهترین کیفیت باتوجه به شرایط خشکسالی آبیاری کردیم که در این امر از مخازن مخصوص استفاده شد. همچنین با ایجاد تصفیه خانه پساب و خریداری ۳۰ هزار تانکر آب آبیاری شهر را به بهترین نحو انجام دادیم تا تابستان خشک را سپری کنیم.

كاهش 45 درصدي مصرف برق

شهردار اصفهان در خصوص صرفه جویی های صورت گرفته در شهرداری اصفهان گفت: در راستای بهینه سازی و افزایش بهره وری در اماکن و مجموعه های مرتبط با شهرداری، ۴۵ درصد کاهش مصرف برق را شاهد بودیم، شهرداری در سال گذشته بزرگترین کاهش دهنده مصرف برق در اصفهان بوده است؛ بابت این کاهش مصرف یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تشویقی از اداره برق دریافت کردیم.

نوروزی تاکید کرد: در مهرماه سال گذشته برای شروع کار تنها 32 درصد بودجه با احتساب اوراق مشارکت محقق شده بود که در مدیریت جدید 80 درصد بودجه سال 96 محقق شد و اكنون هم ۴۳ درصد بودجه سه هزار میلیاردی سال 97 تحقق پیدا کرده است كه ميزان بسيار قابل توجهي است و اگر بر غول دیون غلبه کنیم، مایلیم برای کارمندان هم افزایش حقوق و پاداش داشته باشیم.

انضباط مالي

وی با تأکید بر اینکه به شعارهایمان عمل کردیم، گفت: شعار اولیه شهرداری صرفه جویی و کاهش هزینه ها بود که صرفه جویی‌های بسیاری تاکنون داشته‌ایم، انضباط مالی و شفافیت مالی از دیگر شعارهای مدیریت شهری بود که توانستیم آن را نیز عملیاتی کنیم، همه باید بدانند که ترك تشریفات را به حداقل رساندیم و اصل حاکمیت قانون را جاری کردیم و تا حد بسیاری بر ترک تشریفات اصرار داریم.

مبارزه جدي با فساد

شهردار اصفهان افزود: اقدامات خاصی نیز برای مبارزه با فساد در شهرداری انجام شده است، در مسائل غیر شفاف مالی به هیچ کس رحم نمی کنيم؛ کسی حق ندارد اگر چیزی را در این رابطه می‌داند به من نگوید؛ شهرداری از نقطه نظرات همه اعضای شورا، مدیران، کارکنان و کارشناسان مجموعه شهرداری و مردم عزیز استفاده خواهد کرد. 

وی با اشاره به تشکیل بیش از ۳۸ جلسه هم اندیشی در یک سال گذشته با اقشار مختلف تحت عنوان نشست هاي هم انديشي اصفهان فردا گفت: با همه اقشار و اصناف شهر جلسه داشتیم که این امر برای شهرداری بسیار حائز اهميت بود و هرجلسه سه ساعته آن به مثابه کلاس درسی در حضور اهل فن بود؛ همچنین در حوزه دیپلماسی شهری و بین المللی تعداد زیادی جلسه با هیئت های خارجی داشته ایم که توسعه بین المللی از طریق خواهرخوانده‌ها را همواره مد نظر داشته ایم، چرا که اصفهان ظرفیت بسیاری در این خصوص دارد که در این راستا تاکنون اصفهان را به بسیاری از کشورها و شهرهای مهم جهان معرفی کرده‌ایم.