• 17 شهريور 1397 - 10:39

شهر اصفهان آمادگی برگزاری کنگره جهانی با یونیسف دارد

نماینده صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) در ایران و رییس مرکز بین‌المللی شهر دوستدار کودک با شهردار اصفهان دیدار کردند.

شهردار اصفهان در این دیدار با بیان اینکه شهر اصفهان آمادگی خود را برای برگزاری کنگره مرتبط با یونیسف با همکاری سایر شهرهای جهان اعلام می‌کند، افزود: اصفهان ظرفیت اینکه به عنوان الگوی جهانی مطرح شود را دارد و به شما اطمینان می‌دهم کنگره جهانی خوبی در این زمینه در اصفهان برگزار خواهد شد.

قدرت الله نوروزی تأکید کرد: تلاش می‌کنیم فضاهای شهر از نظر کیفی و کمی برای کودکان ارتقاء یابد و امنیت در تمام بخش‌ها به ویژه امنیت از خانه تا مدرسه و از خانه تا محله برای کودکان تأمین شود.

وی با تاکید بر اینکه شورای اسلامی شهر باید ضوابطی را برای مشخص شدن مأموریت‌های شهر دوستدار کودک تعریف کند، گفت: در معاونت شهرسازی شهرداری اصفهان ساختار شهر دوستدار کودک در حال تدوین است چراکه مجموعه شهرداری و مدیران شهر به کودک به عنوان امید آینده کشور و سرمایه‌ای ارزشمند نگاه می کنند.

شهردار اصفهان با اشاره به راه‌اندازی خانه حقوق در اصفهان، اظهار کرد: تقویت حقوق کودکان نگاه جامعه را به آن‌ها متحول خواهد کرد. اصفهان از جهات مختلف برای تحقق شعار "شهر دوستدار کودک" در حوزه شهرسازی و سایر زیرساخت‌ها آمادگی کامل دارد.

قدرت الله نوروزی افزود: در شهرداری اصفهان اراده کافی در راستای توسعه فرهنگی وجود دارد تا در ارتباط با حقوق شهروندان به خصوص حقوق کودکان با یونیسف و سایر نهادهایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، تعامل برقرار شود.

شهردار اصفهان ادامه داد: یکی از اقداماتی که تاکنون انجام شده انعقاد تفاهم‌نامه با بخش معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری برای حمایت از حقوق شهروندی بوده که بخش‌هایی از آن در ارتباط با حمایت از کودکان است.

لزوم تغییر در نگاه فرهنگی به کودکان

وی تأکید کرد: برای اجرای این تفاهم‌نامه تلاش می‌کنیم خانه حقوق در اصفهان راه‌اندازی شود تا در تمام فرهنگسراها و مکان‌هایی که امکان برگزاری کلاس‌های آموزشی وجود دارد، مردم را با حقوق شهروندی آشنا کنیم. البته نگاه فرهنگی به کودکان را نیز باید تغییر داد.

نوروزی با بیان اینکه تقویت حقوق کودکان نگاه جامعه را به آن‌ها متحول می‌کند، گفت: یونیسف می‌تواند در تأمین نیروی آموزشی در مباحث مرتبط با کودکان به شهرداری کمک کند تا افراد با آخرین دستاوردهای بین‌المللی در ارتباط با حقوق کودک آشنا شوند و کودکان را در تمام عرصه‌ها از جمله چگونگی تعامل با یکدیگر، با بزرگ‌ترها و دفاع از حقوق خود آموزش دهند.

وی خاطرنشان کرد: اصفهان نخستین شهر کشور است که به عنوان "شهر دوستدار کودک" انتخاب شده و می‌تواند در این راستا مانند سایر حوزه ها به خوبی بدرخشد.

اصفهان، پارامترهای شهر دوستدار کودک را دارد

ویل پارکس، نماینده صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) در ایران نیز در این دیدار گفت: حدود دو سال پیش مدلی برای همکاری با شهرداری اصفهان پیشنهاد کردیم تا اصفهان، نخستین شهر دوستدار کودک در ایران شود، دلایل متعددی برای این انتخاب وجود دارد، یکی از مهم‌ترین آنها همکاری خوب شهردار اصفهان با یونیسف و دلیل دوم اینکه اصفهان شهر بزرگی است و می‌تواند مدل خوبی برای تعامل جهانی باشد.

نماینده یونیسف در ایران با بیان اینکه اصفهان برخی پارامترهای لازم برای شهر دوستدار کودک را دارد، اظهار کرد: اصفهان تاکنون میزبان برگزاری کنفرانس‌ها و فستیوال‌های متعدد بین‌المللی بوده که نمونه بارز آن را شب گذشته در آیین اختتامیه سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان شاهد بودیم. شهر اصفهان ویژگی‌هایی دارد که آن را برای تبدیل شدن به شهر دوستدار کودک آماده می‌کند.

نماینده یونیسف در ایران ادامه داد: یونیسف به عنوان یک آژانس جهانی با شهرداری‌ها در سراسر دنیا ارتباط دارد و فرآیند تبدیل یک شهر به شهر دوستدار کودک را تعریف کرده است؛ می‌توان این شرایط را برای ایران و اصفهان نیز پیاده سازی کرد. اقدامات امیدبخشی توسط وزارت کشور و تیم شهرداری اصفهان انجام شده که می‌تواند ایده شهر دوستدار کودک را محقق کند.

وی افزود: این امکان وجود دارد که با کمک وزارت کشور و شهرداری اصفهان کنفرانسی بین‌المللی در ارتباط با شهر دوستدار کودک در اصفهان برگزار کرد تا مدل‌های اجرا شده شهر دوستدار کودک در دنیا به نمایش درآمده و از اقدامات و تجربیات سایر شهرداری‌ها استفاده شود.

شهردار اصفهان، قهرمان دنیای کودکان است

پارکس، شهردار اصفهان را قهرمان دنیای کودکان و نوجوانان خواند و اظهار کرد: امروز افتخار دارم که در این جلسه با قهرمان دنیای کودک صحبت کنم، البته شهر اصفهان بسیار خوش‌شانس بوده که این شهردار را با توجه به تخصص و تعهدی که دارد به عنوان شهردار انتخاب کرده است.

نماینده یونیسف در ایران گفت: یکی از رؤیاهایم این است که دنیا خبر متفاوتی از ایران بشنود، رؤیای من این است که دنیا افکار متفاوتی در خصوص بهداشت، آموزش و حمایت از کودکان داشته باشد و در شهرهای مختلف دنیا از کودکان به خوبی حمایت شود.

وی تأکید کرد: اصفهان می‌تواند شهر دوستدار کودک باشد و در این زمینه در دنیا شناخته شود، البته برای اینکه به طور رسمی به این عنوان دست یابد، باید گام‌های محکم و مهمی بردارد.

نماینده یونیسف در ایران گفت: در شهر دوستدار کودک حاکمیت، اصول و قواعد، برنامه‌ها، بودجه و پایش و ارزیابی باید حول محور کودکان باشد. در چنین شهری فرهنگ، اقتصاد و محیط زیست با هم ترکیب شده‌اند و محیطی با هوای پاک، انرژی پاک، جاده‌های ایمن و اقتصادی پویا را ایجاد می‌کنند.

تمام جمعیت اصفهان باید دوستدار کودک باشند

پارکس افزود: برای اینکه این عنصرهای اصلی در کنار یکدیگر قرار گیرد به دنبال قهرمانان کودک هستیم و احتیاج به شهرداری داریم که قهرمان دنیای کودکان باشد، احتیاج به شورای شهری داریم که به کودکان فکر کند و البته تمام ادارات دولتی و خانواده‌ها باید بر روی موضوعات مربوط به کودکان تمرکز کنند.

وی با بیان اینکه شرکت‌های خصوصی باید حساس و فعال باشند، ادامه داد: باید بر روی کارآفرینی و نوآوری تمرکز کرده و کمک کنیم کودکان پس از ورود به دنیای نوجوانی، خلاق و نوآور باشند.

نماینده یونیسف در ایران با بیان اینکه شهر اصفهان ۲.۵ میلیون نفر جمعیت و استان اصفهان ۵ میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است، تأکید کرد: باید تمام جمعیت این استان دوستدار کودک باشند، اکنون ما از تجارب بین‌المللی در ۱۹۰ کشوری که یونیسف در آن فعال است برخوردار هستیم و می‌توانیم این تجارب را به ایران منتقل کنیم.

خیابان های اصفهان در اختیار کودکان

در ادامه این دیدار نایب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در شهر اصفهان قرار است هر روز یکی از خیابان های یکی از مناطق ۱۵ گانه به روی خودروها بسته شود و در آن خیابان کودکان به بازی های کودکانه بپردازند که این اقدام مورد توجه بسیاری از شهروندان قرار گرفته است.

علیرضا نصر اصفهانی افزود: چهارباغ عباسی به عنوان محور پیاده به روی شهروندان باز شده و در آینده یکی از رخدادهای مهم آن در خصوص کودکان و حضور پررنگ آنها در محور چهارباغ خواهد بود.

حمایت از کودکان در استان‌های کم برخوردار

هم‌چنین، فاطمه جوانی، رییس اداره سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل وزارت کشور اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین مباحث شهر، توسعه سرمایه انسانی است و کودکان بخش عظیمی از سرمایه انسانی را تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه ۳۰ درصد از جمعیت کشور را کودکان زیر ۱۸ سال تشکیل می‌دهند، تأکید کرد: کودکان توان دفاع از حقوق خود را ندارند و این وظیفه دولت و حاکمیت است که حقوق کودکان را تأمین کند.

رییس اداره سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل وزارت کشور تصریح کرد: طی سال‌های اخیر همکاری‌های خوبی با یونیسف در حوزه‌های مختلف از جمله در خصوص حمایت از کودکان در سوانح و بلایای طبیعی انجام شده و با برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای دستگاه‌های مرتبطی همچون جمعیت هلال‌احمر و بهزیستی در این مسیر حرکت کرده ایم.

حرکت برنامه های شهری با محوریت کودکان

جوانی خاطرنشان کرد: سالانه شمار قابل توجهی از کودکان جان خود را در سوانح رانندگی از دست می‌دهند، به همین دلیل برنامه‌های خوبی برای کاهش آمار مرگ و میر کودکان در حوادث رانندگی با همکاری یونیسف در کشور انجام شده است.

وی با بیان اینکه فضاهای دوستدار مادر و کودک در شهرها ایجاد شده و این موضوع را در برنامه‌های جدید دنبال خواهیم کرد، گفت: همچنین حمایت از کودکان در استان‌های کم برخوردار با این نگاه که مدیران در برنامه‌های شهری خود کودک محور عمل کنند، مورد توجه قرار گرفته است.

رییس اداره سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل وزارت کشور تاکید کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی در خصوص شهر دوستدار کودک در دستور کار این سازمان قرار دارد.